ظریف: اروپایی‌ها به‌طور عینی و ملموس گام‌های لازم برای تسهیل مراودات بانکی را بردارند

ظریف وزیر امور خارجه کشورمان گفت: انتظار داریم که به‌طور عینی و ملموس گام‌های لازم را طرف‌های اروپایی برای تسهیل مراودات بانکی بردارند که پیامدهای آن را در اقتصاد کشورمان شاهد باشیم.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و لینکه ویچیوس وزیر امور خارجه لیتوانی آخرین راه‌های گسترش همکاری‌های دوجانبه و مسائل منطقه را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

آقای دکتر محمد جواد ظریف با اشاره به روابط دو کشور اظهار داشت: مناسبات جمهوری اسلامی ایران و لیتوانی روند رو بـه جلو دارد و ما امیدواریم از طریق رایزنی‌های جاری بتوانیم زمینه‌های همکاری‌ها در بخش‌های سیاسی و پارلمانی را بیش از پیش گسترش دهیم و مجلس شورای اسلامی با توجه به نقش آن در شئونات قانون گذاری کشور، آمادگی دارد با پارلمان لیتوانی زمینه‌های همکاری‌های پارلمانی را تقویت سازد.

وزیـر امور خارجه کشورمان بـا تشریح ظرفیت‌هـای اقتصادی و تجـاری اظهار داشت: مؤسسات جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارند در زمینه‌های فن‌آوری، انرژی، LNG، نفت، کشاورزی، آموزش عالی، خدمات فنی و مهندسی با شرکت‌های دولتی و خصوصی و صاحبان صنایع و تجار لیتوانی در چارچوب منافع مشترک و متقابل، گام‌های بلندی را برای گسترش همکاری‌های اقتصادی دو کشور بردارند.

دکتر محمد جواد ظریف در خصوص زمینه معاملات بانکی پس از توافق برجام و با اشاره به گام‌هایی که 1+5 در آخرین اجلاس وزرای خارجه آمریکا و انگلیس با مسئولین بانکی اروپایی در لندن برداشته‌اند، اظهار داشت: گام‌های جدید آثاری برای تحرک بخشیدن به تعاملات مالی بانک‌های اروپایی به‌همراه داشته است و لیکن ما انتظار داریم که به‌طور عینی و ملموس، گام‌های لازم را طرف‌های اروپایی برای تسهیل مراودات بانکی برداشته که پیامدهای آن را در اقتصاد کشورمان شاهد باشیم.

دکتر محمد جواد ظریف با اشاره به تحولات سوریه اظهار داشت: راه حل بحران سوریه، فقط احترام بر اراده مردم و حاکمیت سوریه است و طرح شرایط غیرواقعی در پروسه سیاسی و حمایت‌های همه‌جانبه برخی از طرف‌های منطقه‌ای از گروه‌های تروریستی، موجب تضعیف آتش‌بس شده و فرآیند سیاسی را پیچیده‌تر خواهد ساخت.

لینکه ویچیوس وزیر امور خارجه لیتوانی با ارزیابی مثبت از روابط ویلنیوس با تهران اظهار داشت: ما علاقمند به گسترش روابط اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران هستیم و شرکت‌های مختلف لیتوانی در شرایـط جاری در پـرتو توافق بـرجام در زمینه‌های تکنولوژیک و انرژی و کشاورزی، آمادگی دارند همکاری‌های خود را با شرکت‌های ذی‌ربط جمهوری اسلامی ایران تعمیق بخشند.

وزیر امور خارجه لیتوانی با ابراز خرسندی نسبت به افزایش رایزنی مقامات لیتوانی و جمهوری اسلامی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران نقش بارزی در منطقه دارد و ما خواهان تقویت رایزنی‌های بین دو کشور در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی و پـارلمانی دو کشور می‌باشیم.

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و لیتوانی در پایان مذاکرات فی‌مابین، یادداشت تفاهم رایزنی‌های سیاسی بین دو کشور را امضاء کردند.

انتهای پیام/*

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ظریف: اروپایی‌ها به‌طور عینی و ملموس گام‌های لازم برای تسهیل مراودات بانکی را بردارند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات