سردار مقیمی: مبارزه با سرقت، جرائم خشن و قاچاق کالا سه اولویت پلیس آگاهی

سردار مقیمی: مبارزه با سرقت، جرائم خشن و قاچاق کالا سه اولویت پلیس آگاهی جامعه > پلیس - تسنیم نوشت: رئیس پلیس آگاهی کشور مبارزه با سرقت، جرایم مهم و خشن و مقابله با قاچاق کالا و ارز را سه اولویت این پلیس برشمرد و گفت: وقوع این موارد احساس ناامنی را در کشور بالا می برد و باید در هر استانی با توجه به شرایط، این سه اولویت را به عنوان محور فعالیت‌ها در نظر گرفت.

سردار محمدرضا مقیمی، ارتقاء توان علمی، حرفه‌ای و سرعت کشف جرایم و همچنین توسعه کمی و کیفی خدمات انتظامی را دو راهبرد مهم این پلیس عنوان کرد و گفت: مبارزه با سرقت، جرایم خشن و قاچاق کالا و ارز سه اولویت پلیس آگاهی است.

وی در گردهمایی روسای پلیس آگاهی استان‌های سراسر کشور با اشاره به موفقیت‌های این پلیس در سال گذشته، اظهار کرد: ان شاءالله روند پیشرفت پلیس آگاهی ادامه داشته باشد و اقدامات مثمرثمری صورت بگیرد.

او با تأکید بر لزوم روزآمدی در امور، افزود: باید از مجرمان چندگام جلوتر باشیم تا بتوانیم مأموریت‌های سازمانی را به نحو شایسته ای انجام دهیم.

رئیس پلیس آگاهی ناجا ادامه داد: امروزه علم با سرعت در حال گسترش و پیشروی است، باید دانش و مهارت خود را مطابق با روند توسعه ارتقاء دهیم و از تکنولوژی‌های روز و نوین برای پیشبرد اهداف بهره ببریم.

وی با اشاره به برنامه پنج ساله ششم توسعه، خاطر نشان کرد: ارتقاء توان علمی، حرفه ای و سرعت کشف جرایم به ویژه جرایم سازمان یافته و همچنین توسعه کمی و کیفی خدمات انتظامی، متناسب با افزایش تسهیلات، سرعت در پاسخ دهی از راهبرد‌های مهم پلیس آگاهی ناجا است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا یادآور شد: اجرای برنامه‌ها حتی اولویت دارها باید بر مبنای این دو راهبرد تعیین شده انجام بگیرد و در پایان ارزیابی برنامه پنج ساله به اهداف مدنظر برسیم.

وی با اشاره به اهمیت ارتقاء توان علمی، حرفه ای و سرعت کشف جرایم، عنوان کرد: قابلیت‌های علمی کشف و اطلاعات جرم به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، باید قابلیت‌های خود را در دو بخش اطلاعات و تشخیص ارتقاء دهیم، در این حوزه کاستی‌هایی به دلیل کمبود تجهیزات و ... وجود دارد که در صدد رفع آن هستیم.

سردار مقیمی تأکید کرد: در فعالیت‌های این پلیس، بررسی روند صحنه جرم بسیار حائز اهمیت است و باید در این راستا دقت نظر لازم را داشته باشیم.

این مقام عالی انتظامی در ادامه با تأکید بر توسعه کمی و کیفی خدمات انتظامی، عنوان کرد: افزایش خدمات انتظامی در افزایش رضایت مردم نقش بسزایی دارد، خدمات دهی به شهروندان باید به نحو شایسته‌ای صورت پذیرد.

وی با تأکید بر لزوم دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی کشور به میزان صد در صدی در راستای پیشبرد اهداف، گفت: افزایش و ذخیره سازی آثار انگشت نگاری از طریق برون سپاری و استفاده از ظرفیت‌های موجود نیز باید محقق شود.

سردار مقیمی ادامه داد: برای رسیدن به دو راهبرد پلیس آگاهی باید تقویت و توسعه فعالیت‌های اطلاعاتی و بهره گیری از تجهیزات و آزمایشگاه‌ها در کشف علمی جرم مد نظر قرار داد.

وی با اشاره به رویکرد تقویت و توسعه فعالیت‌های اطلاعاتی، توضیح داد: باید فرآیند علمی و اطلاعاتی برای پرونده‌های تشکیل شده و تکمیل مستندات پرونده، قبل از دستگیری با توجه به قانون جدید آیین دادرسی کیفری صورت بگیرد.

رئیس پلیس آگاهی ناجا همچنین با تأکید بر لزوم بهره گیری از تجهیزات و آزمایشگاه‌ها در کشف علمی جرم، گفت: برای تحقق این مهم، تجهیز تشخیص هویت در اولویت است.

وی اضافه کرد: توجه به تیم‌های بررسی صحنه جرم به عنوان سرانگشتان پلیس آگاهی و اعتقاد راسخ به بهره برداری از قانون طلایی جرایم حائز اهمیت است.

این مقام عالی انتظامی بر احراز آمادگی دائمی برای مدیریت صحنه‌های جرم تأکید کرد و افزود: باید در هر شرایطی آمادگی حضور در صحنه‌های غیرمنتظره مثل سیل، زلزله و ... را داشته باشیم حتی حضور در مراسم‌های ملی و مذهبی چون راهپیمایی 22بهمن، راهپیمایی بزرگ اربعین و ... لازم است.

مقیمی تأکید کرد: آمادگی تیم بررسی صحنه جرم در هر لحظه یک مهم است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا در ادامه مبارزه با سرقت، جرایم مهم و خشن و مقابله با قاچاق کالا و ارز را سه اولویت این پلیس برشمرد و گفت: وقوع این موارد احساس ناامنی را در کشور بالا می برد و باید در هر استانی با توجه به شرایط، این سه اولویت را به عنوان محور فعالیت‌ها در نظر گرفت.

وی با اشاره به تشکیل قرارگاه مبارزه با سرقت در سال 92، یادآور شد: خوشبختانه با پیش بینی‌های صورت گرفته موفق شدیم شیب تند و رو به صعود سرقت را کنترل کنیم.

وی اضافه کرد: باید برای سال 95 و 96 وقوع جرم را کاهش و در عین حال میزان کشفیات را افزایش دهیم.

مقیمی ادامه داد: یکی از راهکارهای کاهش جرم، افزایش کشفیات مهم است و روند یک کشف زمانی کامل می‌شود که متهمان را نیز دستگیر کنیم.

رئیس پلیس آگاهی ناجا با تأکید بر اینکه باید خود را نسبت به وظایف متعهد بدانیم، عنوان کرد: مبارزه با قاچاق کالا و ارز یکی از اولویت‌های پلیس آگاهی در سال جاری است.

وی با اشاره به تشکیل قرارگاه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مطرح کرد: با راه اندازی این قرارگاه دستاوردهای خوبی حاصل شده و کسب پرونده‌های قاچاق کلان و سازمان یافته با رشد همراه بوده است.

مقیمی تأکید کرد: محور پلیس آگاهی باید مقابله با قاچاق‌های کلان و سازمان یافته باشد.

وی اضافه کرد: اولویت دهی به مبارزه با باندهای قاچاق کلان و پرهیز از درگیر کردن ناجا در موارد قاچاق خرد و جزی در نقاط مرزی یک ضرورت است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا خاطر نشان کرد: استفاده مناسب و کامل از قابلیت دستگاه‌های اطلاعاتی و همچنین برنامه ریزی و زمینه سازی اجرایی و قانونی در انهدام کالای قاچاق کشف شده در محل کشف نیز بسیار مهم و حیاتی است.

مقیمی با اشاره به پیامدهای منفی ورود کالای قاچاق به کشور، عنوان کرد: ورود کالای قاچاق به کشور ضربه سنگینی به اقتصاد به ویژه تولید کننده وارد می‌کند و باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی و بهبود وضعیت اقتصادی، روزنه‌های ورود کالای قاچاق به کشور کور شود.

وی یادآور شد: تشدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز دستاوردهای مطلوبی داشته است؛ در مأموریت‌های پلیس آگاهی، مقابله و کشف ملاک نیست، بلکه جلوگیری از ورود کالای قاچاق به کشور در راس برنامه‌های این پلیس است.

مقیمی تأکید کرد: تمرکز بر باندها، شبکه‌های کلان قاچاق کالا و ارز، مجرمین سازمان یافته و تغییر رویکرد از کشف کالاهای خرد به کشف محموله‌های کلان در جلوگیری از ورود کالای قاچاق به کشور موثر است.

وی در ادامه با اشاره به اولویت مأموریتی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 95، عنوان کرد: تقویت و تجهیز رده‌های مبارزه با قاچاق به منظور پیگیری و مقابله با قاچاق و همچنین آسیب شناسی پرونده‌های ملی و کلان نیز در دستور کار است.

مقیمی با اشاره به مبارزه با سرقت و استرداد اموال به مالباختگان، مطرح کرد: متأسفانه علیرغم توصیه‌های پلیس، برخی منازل به شعب بانکی و تجاری مبدل شده و این روند احتمال وقوع سرقت را افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به اولویت مأموریت مبارزه با سرقت، خاطر نشان کرد: با اقدامات صورت گرفته، در حوزه مبارزه با سرقت توفیقات خوبی حاصل شده است.

این مقام عالی انتظامی، تعامل با مراجع قضائی با برگزاری نشست‌های تخصصی، مستمر و برنامه ریزی شده و همچنین کشف پیشدستانه را در روند کاهش سرقت موثر دانست.

وی بر توجه به دستورالعمل‌ها و طرح‌های صادر شده از ستاد ناجا و توجه مضاعف به دستورالعمل قرارگاه سرقت تأکید کرد و افزود: اطلاع رسانی و آگاهی بخشی عمومی در کاهش میزان وقوع سرقت نیز موثر است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا در ادامه با اشاره به اولویت‌های مأموریتی مبارزه با سرقت و جرایم خشن در سال 95 عنوان کرد: اتخاذ و ایجاد رویکرد" مهندسی معکوس" در این راستا موثر است و این رویکرد هزینه جرم برای سارقان را افزایش می‌دهد.

مقیمی اضافه کرد: اشراف اطلاعاتی بر سارقان حرفه ای و سابقه دار و همچنین توسعه آن در گروه‌های خاص سارقان از نتایج مثبت رویکرد مهندسی معکوس است.

این مقام عالی انتظامی در پلیس آگاهی ناجا تأکید کرد: باید برای کسب موفقیت‌های بیشتر به شیوه‌های کاربردی و نوین متوسل شد و در رویکرد مهندسی معکوس می‌توان از ایده‌های نوآورانه و خلاقانه بهره برد.

وی تأکید کرد: باید در راستای مبارزه با سرقت و مقابله با قاچاق کالا و ارز سهم دیگر دستگاه‌های متولی نیز مشخص شود.

مقیمی در پایان با بیان اینکه در حوزه جلب و کلاهبرداری نیز توفیقات خوبی داشته ایم، عنوان کرد: در راستای کاهش کلاهبرداری باید به آموزش همگانی متوسل شد و از ظرفیت رسانه‌ها نیز در آگاه سازی عمومی و اطلاع رسانی به موقع بهره برد.

4747

 

کلید واژه ها: سرقت مسلحانه - پلیس آگاهی -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سردار مقیمی: مبارزه با سرقت، جرائم خشن و قاچاق کالا سه اولویت پلیس آگاهی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات