تهران زمینه تبدیل شدن به شهری دانش ‌بنیان و فناورمحور را دارد

به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در دیدار میشل هویپل شهردار وین با بیان اینکه وین یک شهر دانش بنیان است، افزود: تهران نیز شرایط لازم را برای تبدیل شدن به یک شهر دانش بنیان در آینده نزدیک را دارد.
وی، با اشاره به همکاری مشترک معاونت علمی با شهرداری تهران در زمینه فناور شدن این شهر، گفت: در حال حاضر 38 پارک فناوری در کشور و سه پارک در نزدیکی تهران قرار دارد که در تلاشیم با کمک شهرداری تهران و با استفاده از این امکانات، پایتخت را به سمت فناوری و اقتصاد دانش بنیان سوق دهیم.
رئیس بنیاد ملی نخبگان اظهار کرد: تهران از نظر نانوتکنولوژی، بایوتکنولوژی، سلول های بنیادی، تجهیزات پزشکی و ICT ظرفیت خوبی دارد، اما از نظر محیط زیست و معضلات زیست محیطی با مشکلات زیادی روبرو است که نیاز داریم در این حوزه با استفاده از بکارگیری فناوری های نو به راه حل های مناسبی دست یابیم.
ستاری افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران در زمینه کمک به شهرداری تهران و ایجاد بستر و زیرساخت برای تبدیل این شهر به یک شهر فناورمحور، آماده دریافت هرگونه همکاری و پیشنهاد از سوی وین است.
نایب رئیس هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: این معاونت همچنین آماده همکاری مشترک در کنار همکاری های متقابل دو شهردار در زمینه های مختلف محیط زیستی، رفع آلودگی های زیستی و حل مشکل پسماندها با شهر وین است.
ستاری افزود: در حال حاضر بیش از 50 میلیون موبایل هوشمند در دست مردم تهران است، درصد شهرنشینی در ایران بیشتر از آلمان و ایتالیا است و بازار تجارت الکترونیک این شهر نیز که اکنون حدود 20 میلیارد دلار است، تا دو سال دیگر به بیش از 80 میلیارد دلار خواهد رسید.
وی بیان اینکه بدون نگاه فناوری محور به مشکلات زیست محیطی و آلودگی های موجود در شهرهای بزرگ به نتیجه ای نخواهیم رسید، ابراز امیدواری کرد که بتوان با استفاده از تجربیات وین که یک شهر استاندارد از نظر زیستی است، برای حل معضلات شهر تهران به راه حل های خوبی رسید.
ستاری خاطرنشان کرد: سطح روابط ایران و اتریش در دو سال اخیر گسترش فوق العاده ای داشته و قراردادهای متعددی بین دو کشور منعقد شده است که نیاز به پیگیری های مستمر برای اجرایی شدن دارد.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: دولت تدبیر و امید از ابتدا پیگیر اجرایی شدن اقتصاد دانش بنیان بوده و برای رسیدن به این هدف، تلاش زیادی کرده است؛ در حال حاضر ایران 32 میلیون جوان بین 20 تا 40 سال و پنج میلیون دانشجو دارد و یکی از بزرگترین کشورهای تولیدکننده مهندس بعد از چین، روسیه و هند است.
وی با بیان اینکه با تلاشی که برای تحقق اقتصاد دانش بنیان در جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته، در حال حاضر درآمد نفتی از کل درآمد ایران به کمتر از 15 درصد رسیده است، اظهار کرد: تلاش بیشتری خواهیم کرد تا اقتصاد دانش بنیان در وسعت بیشتری اجرایی شود.
ستاری با ارائه درخواست از شهردار وین برای برگزاری جلسه ای با رئیس انستیتو فناوری اتریش (AIT) گفت: امیدواریم بتوانیم با رئیس این انستیتو جلسه ای داشته باشیم و در خصوص همکاری های مشترک مذاکره کنیم.
شهردار وین نیز با بیان اینکه این شهر علاقمند به گسترش و تعمیق همکاری های خود با تهران است، افزود: وین در زمینه فناوری، گردشگری و فرهنگ آماده همکاری با تهران است و علاقمند هستیم در این سه حوزه با تهران روابط دوستانه ای داشته باشیم.
وی هدف از حضور خود و هیات اتریشی در ایران را تشکیل کارگروهی تخصصی برای گفتمان دوطرفه عنوان کرد و گفت: امیدوار هستیم با تشکیل این کارگروه نیازهای عنوان شده در قراردادها و برآورده شدن آنها به صورت مدون و مستمر پیگیری شده و قراردادهای منعقد شده به نتیجه برسند.
شهردار وین، گسترش همکاری های فناورانه و نوآورنه را بستر مناسبی برای توسعه کشورها و شهرها دانست و بر تعمیق همکاری های تهران و وین تاکید کرد.
هویپل، با بیان اینکه راه حل معضل پسماند درون مقصد و زنجیره وار است، تصریح کرد: باید برای رفع معضل پسماندها و آلودگی های محیط زیستی یک نگاه لجستیکی وجود داشته باشد و از فناوری برای حل آن استفاده شود.
شهردار وین با مهم خواندن توجه به مساله فناوری، اظهار کرد: توجه ویژه به فناوری آینده جوانان، توسعه شهرها، ایجاد اشتغال و توسعه آموزش را درپی خواهد داشت و می تواند مهمترین انتخاب برای توسعه اقتصاد کشورها و شهرها باشد.
علمی(1)**1023**1834

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تهران زمینه تبدیل شدن به شهری دانش ‌بنیان و فناورمحور را دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات