آغاز نهضت مسجدسازی از تابستان

علی اکبری حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: طبق آمار شواری عالی انقلاب فرهنگی، تهران ۱۰۰۰ مسجد کم دارد، ان‌شاءالله تابستان امسال نهضت مسجدسازی در شهرستان‌های استان تهران را پیشانی همت خود قرار دهیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، نشست خبری حجت الاسلام محمد جواد حاج علی اکبری رئیس رسیدگی به امور مساجد تهران به مناسبت دهه تکریم و غبارروبی مساجد در مجتمع محراب مرکز رسیدگی به امور مساجد برگزار شد.

حجت الاسلام حاج علی اکبری در ابتدای این نشست خبری دهه پایانی شعبان را فرصت بسیار خوبی برای آمادگی و ورود به ماه مبارک رمضان دانست و عنوان کرد: این دهه فرصت خوبی برای آمادگی مساجد برای استقبال از ماه مبارک رمضان بوده و حضور در مسجد به صورت طبیعی در دستور کار تمام جامعه قرار می‌گیرد و جایگاه مسجد بیشتر خواهد شد و به همین جهت دهه پایانی ماه شعبان به نام دهه تکریم و غبارروبی مساجد نام گذاری شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه در سالهای اخیر غبارروبی فضای ظاهری مسجد در این دهه در اولویت نیست گفت: این دهه فرصتی برای استفاده و بهره بیشتر از ظرفیت‌ها و کارکردهای  مسجد در جامعه بوده و مسئولین مساجد نیز باید در برنامه‌های گوناگون در این دهه به بیان کارکرد مسجد پرداخته و مساجد طراز اسلامی شایسته و دارای ویژگی‌ها و کارکردهای مورد نیاز اسلام و جامعه اسلامی را تقویت کنند.

تغییر ذهنیت مردم نسبت به مسجد از دغدغه‌های مرکز است

رئیس رسیدگی به امور مساجد نگاه متفاوت به مسجد و ارائه چهره زیبای مسجد در اسلام را از جمله وظایف مرکز عنوان کرد و گفت: دهه تکریم و غبارروبی مساجد دهه ذکر و داوری بوده و خارج کردن ذهنیت مرسوم مردم نسبت به مسجد از جمله مسائل و دغدغه‌های مرکز بوده و اگر این موضوع تحقق بخشد مشکلات و دغدغه‌های مسائل مربوط به عمرانی و بازسازی مساجد رفع خواهد شد.

لزوم پرداختن به بانوان در مساجد

حجت الاسلام حاج علی اکبری در ادامه با اشاره به اینکه در چند سال اخیر تلاش شده هر سال یک موضوع مهم مسجد با همکاری مساجد و کارگزاران مسجد به منظور توسعه جامعه مخاطبان مسجد در دستور کار مرکز قرار بگیرد بیان داشت: امسال نیز همچون سالهای گذشته موضوع مسجد و بانوان به عنوان رویکرد سال و مسائله مهم در جامعه در دستور کار مرکز قرار گرفته و حضور بانوان در مسجد و پرداختن به بانوان  و ارتقا سطح دانشی و بینشی بانوان به منزله رشد معنوی خانواده در جامعه است و مسجد نیز موظف است در بهسازی امور خانواده اقداماتی را انجام دهد.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» از سوی رهبر معظم انقلاب و اقدامات مرکز رسیدگی به امور مساجد در تحقق این شعار بیان داشت: علاوه بر فعالیت‌های جاری در مرکز، خودکفایی مسجد به عنوان یک اقدام در امسال در دستور کار قرار گرفته و کمک مساجدی که دارای تمکن مالی بوده به مساجدی که دارای تمکن مالی نیستند با حفظ  جهات شرعی و قانونی انجام شود و تعاون بین مساجد در تقویت اقتصاد مساجد نقش بسیار موثری است.

راه اندازی نهضت ساخت مساجد در استان تهران

رئیس رسیدگی به امور مساجد افزود: در زمینه عمران و ساخت مسجد مرکز رسیدگی به امور مساجد حرکت و نهضت مسجد سازی در شهرستان‌های استان تهران در تابستان امسال را در دستور کار قرار داده وامیدواریم با همکاری نهادهای کمک رسان و مجموعه خیرین مسجد ساز در استان تهران و نهادهای مرتبط و عموم مردم بتوانیم نهضت مسجد سازی در تهران را پایگذاری کنیم.

حجت الاسلام حاج علی اکبری در ادامه با بیان اینکه در کشور قانون جامعی برای مساجد و پرداختن به مباحث در خصوص مساجد وجود ندارد و بسیاری از مجموعه‌های مسئول به دلیل این خلاء قانونی از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند گفت: این موضوع نیاز به نگاهی جدی دارد و امیدواریم در دوره جدید مجلس شورای اسلامی یک قانون مناسب و جامعه در ارتباط با مساجد تهیه و تدوین شود.

حذف مسجد از برنامه ششم توسعه

وی با ابزار تأسف از حذف بحث مسجد از قانون برنامه ششم توسعه اظهار داشت: مرکز به همراه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی یک دستور کار به مجلس برای حل این موضوع ارائه کرده و امیدواریم این مشکل بزرگ در قانون ششم توسعه برطرف شده و جایگاه ویژه‌ای نسبت به مسجد در این برنامه قرار بگیرد.

کمبود 1000 مسجد در شهر تهران

حجت الاسلام حاج علی اکبری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فعالیت‌های مرکز رسیدگی به امور مساجد عنوان کرد: در استان تهران سه زار و 353 مسجد دارای شناسه مسجدی وجود دارد که از این تعداد سه هزار و 115 مسجد دارای ظرفیت اقدام و فعالیت در آن بوده که در 2 هزار و 550 مسجد نماز جماعت اقامه می‌شود و تهران حدود 1000 مسجد نیازمند است.

وی در ادامه استعداد و جذب ائمه جماعات را اصلی‌ترین فعالیت مسجد عنوان کرد و گفت: در این زمینه اهتمام ویژه‌ای در مرکز صورت گرفته و در این خصوص دو هزار و 30 نفر از ائمه جماعات دارای حکم فعالیت در مسجد هستند و از این تعداد 765 نفر ائمه جماعات جدیدی هستند که وارد چرخه امام جماعت مسجد شده‌اند که بحث جوانگرایی و سطح دانشی در آنان تقویت شده و وضعیت رو به بهبودی را در این زمینه شاهد هستیم.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد  با اشاره به ایجاد کمیته صیانت به منظور بررسی و رفع مشکلات بین بخش‌های مختلف مسجد و تدوین نظام نامه نظارات و ارزیابی از مساجد گفت: سامانه تلفنی 61943 به منظور دریافت پیشنهادات و انتقادات مردمی بوده و این سامانه ظرفیت خوبی در جهت بهبود فعالیت‌های مرکز است.

وی اقامه نماز جماعت صبح در مساجد را از دغدغه‌های جدی مرکز عنوان کرد و بیان داشت: از 570 مسجدی که در سال 90  اقامه نماز جماعت صبح داشتند به همت مسئولین تعداد مساجد به 1250 مسجد ارتقا یافته که در این زمینه ارتقا مناسبی داشتیم.

حجت الاسلام علی اکبری از اختصاص 6 میلیارد تومان اعتبار به مساجد  در سالهای اخیر خبر داد گفت: از حدود 2000 مسجد به منظور مدیریت و ساماندهی به مسائل داخلی مسجد و ایجاد نظام مالی مسجد حفظ قداست به مسجد حسابرسی مالی انجام شده است.

حجت الاسلام حاج علی اکبری در خاتمه  در خصوص  آموزش و ارتقاء سطح دانشی و بینشی امام جماعت و خادمین مساجد بیان داشت: در زمینه ارتقاء دانش‌های حوزوی امام جماعت مساجد سر فصل‌های خوبی در این خصوص انجام شده و با توجه به نقش مهم خادمین مساجد، آموزش بهداشت و امداد و نجات به خادمین در حال انجام است.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری تسنیم مبنی بر اقدامات انجام شده در خصوص جذب جوانان به مسجد بیان داشت:  مرکز رسیدگی به امور مساجد در بحث جذب جوانان به مسجد سند و نقشه راهی را تدوین کرده و آن را برای اجرا به مساجد ارسال کرده است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز نهضت مسجدسازی از تابستان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات