«مدیریت مشترک» راهکار مقابله با سیاسی کردن حج از سوی عربستان است

 خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-بنفشه اسماعیلی: با توجه به اینکه مدت کمی تا آغاز فریضه حج باقی مانده است، اما عربستان سعودی با سیاسی کردن مسئله حج و کارشکنی در این راستا حضور زائران ایرانی در حج سال ۹۵ را همچنان در هاله ای از ابهام قرارداده است.

اما با توجه به بی کفایتی ریاض در مدیریت حج که حادثه منا نشانه بارز آن بود کشورهای اسلامی باید برای حل این ضعف مدیریتی و بی کفایتی عربستان چاره ای بیاندیشند.

«شیخ محمد عمر القدری» رهبر مسلمانان ایرلند در خصوص مدیریت عربستان بر مناسک حج به خبرنگار مهر گفت: آنچه از حادثه منا برمی آید این است که نه فقط اداره فریضه حج بلکه سازماندهی و اداره کل حجاز مقدس باید توسط گروهی از کشورهای اسلامی و در غالب شورایی متشکل از کشورهای اسلامی، صورت بگیرد.

 وی افزود: در واقع درآمدهای حاصل از این امور باید در اختیار کشورهای مسلمان قرار بگیرد و سرمایه گذاری هایی نیز باید توسط همین شورایی از کشورهایی اسلامی صورت بگیرد چرا که حجاز مقدس متعلق به عربستان نیست و بلکه امانتی است در این کشور که متعلق به کل امت اسلامی است و باید به نحو احسنت حفظ شود.

 عمر القدری تصریح کرد: اما مهم ترین فایده ای که در سپردن امور حج و مکه و مدینه به گروهی از کشورهای اسلامی وجود دارد این است که شاید با انجام این کار کشورهایی که تصور می کنند که عربستان به دلیل سیاسی در امور آنان کارشکنی می کند نیز از این کارشکنی ها در امان بمانند.

 وی در پایان گفت: اما نکته ای که وجود دارد و باید به آن توجه کرد این است که سپردن کل امور حجاز مقدس به گروهی از مسلمان کاری است زمانبر که انجام آن فورا امکانپذیر نیست، با این وجود، این امر می تواند از سپردن امور حج آغاز و آهسته آهسته به سپردن کل امور مکه و مدینه به گروهی از کشورهای اسلامی ختم شود.

  «شیخ محمد عمر القدری» رهبر مسلمانان ایرلند، رئیس شورای ادغام و صلح مسلمانان (IMPIC) و رئیس «جامعة المصطفی» در این کشور است. وی که دارنده مدرک دکترای اخلاق بین الملل نیز هست، سابقه طولانی در مباحث بین الادیانی و برگزاری جلسات متعدد اسلام شناسی در ایرلند را نیز در کارنامه خود جای داده است. عمر القدری سخنگوی مسلمانان ایرلند است.

[ منبع این خبر سایت مهر-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان ««مدیریت مشترک» راهکار مقابله با سیاسی کردن حج از سوی عربستان است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات